Na co zwrócić uwagę planując montaż klimatyzacji w domu?
Klimatyzator jest najprostszym sposobem na zapewnienie sobie optymalnych warunków mikroklimatycznych w mieszkaniu, zarówno pod kątem temperatury, jak i wilgotności. Nie jest to wbrew pozorom wygoda zarezerwowana tylko dla osób zamożnych. Wachlarz rozwiązań i dostępnych na rynku urządzeń sprawiają, że niewielkim kosztem można zwiększyć komfort domowego zacisza. Najpowszechniejszym zastosowaniem klimatyzatorów jest funkcja służąca obniżeniu temperatury w mieszkaniu w czasie upałów, jednak klimatyzacja może służyć również w innych celach i spełnia również funkcję urządzenia grzewczego.
Montaż
Należy pamiętać, że klimatyzacja to nie tylko pozytywy, ale w wypadku nieodpowiedniego montażu i eksploatacji może wiązać się z szeregiem negatywnych skutków. Aby uniknąć niepożądanych efektów należy wybierając usługodawcę wnikliwie sprawdzić jego kompetencje i doświadczenie w zakresie świadczenia oferowanych usług. Doświadczony i posiadający odpowiednią wiedzę monter jest gwarancją prawidłowego wdrożenia całej instalacji, a także powinien udzielić klientowi wszelkich niezbędnych informacji związanych z eksploatacją. Jeżeli praca będzie wykonana zgodnie ze sztuką, a dalsze użytkowanie będzie dostosowane do zaleceń specjalistów, nie ma potrzeby martwić się mitami o negatywnym wpływie stosowania klimatyzacji w budynkach mieszkalnych.
Jednostki typu SPLIT najlepiej montować przy suficie, gdzie intensywnie mieszają się masy powietrza w pomieszczeniach. Należy też pamiętać o odpowiednim dostępie do urządzenia na potrzeby serwisu. Klimatyzator powinien mieć przestrzeń zarówno nad urządzeniem, jak i po bokach.
Korzyści
Tematem klimatyzacji powinni zainteresować się alergicy i osoby mające problemami z chorobami układu oddechowego. Filtry obecne w urządzenia klimatyzujących pozwalają filtrując powietrze oczyścić je z kurzu, pyłów i szkodliwych cząsteczek, które często są alergenami lub mają negatywny wpływ na osoby mające problemy zdrowotne. Niektóre z modeli klimatyzatorów zawierają również funkcję jonizacji powietrza w mieszkaniu. Producenci rekomendują tę funkcję przede wszystkim astmatykom, alergikom i mieszkaniom, w których wychowują się dzieci.
Klimatyzatory to nie tylko tworzenie odpowiednich warunków termiczno-wilgotnościowych w mieszkaniu, ale także sposób na zwiększenie żywotności sprzętów elektronicznych. Mało kto wie, ale nieodpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu sprawia, że sprzęty wymagają częstszego serwisu lub regularniejszej wymiany na nowe.
Każdy użytkownik klimatyzacji powinien pamiętać o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o nie przesadzaniu z manualną regulacją temperatury. Jeżeli amplituda temperatur będzie zbyt wysoka, to organizm może reagować negatywnie, co zazwyczaj wiąże się z bólem gardła, przeziębieniem lub zapaleniem zatok. Istotna jest również regulacja kierunku i siły nadmuchu. Zwłaszcza w trakcie upałów, wejście do pomieszczenia, w którym jest aktywna klimatyzacja z silnym nawiewem może skutkować reakcja obronną organizmu i dolegliwościami podobnymi, do występujących przy zbyt wysokiej amplitudzie temperatur. Klimatyzacja ma służyć poprawie komfortu lokatorów, ale należy pamiętać o zasadach, które pozwolą uniknąć negatywnych efektów.
Efektem towarzyszącym regulacji temperatury w pomieszczeniu jest usuwanie z niego nadmiaru wilgoci. Jest to kolejny aspekt pozytywnie wpływający na samopoczucie i jakość powietrza w pomieszczeniach.
Jak to działa?
Klimatyzator składa się z zaworu rozprężnego i sprężarki oraz dwóch wymienników ciepła i wentylatorów, zapewniających przepływ powietrza. Cały proces chłodzenia i wymiany powietrza oparty jest na czynniku roboczym. Tworzony obieg stwarza warunki do ochładzania powietrza w pomieszczeniu oraz usunięciu ciepłego powietrza na zewnątrz.
Koszty
Rozważając montaż klimatyzacji należy zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Nie zawsze najtańsze rozwiązania cechują się najlepszymi parametrami ekonomicznymi. Droższy koszt początkowy może oznaczać tańszą eksploatację, więc w ujęciu długoterminowym będzie to rozwiązanie bardziej opłacalne. Istotne są również parametry sezonowej efektywności chłodzenia – S.E.E.R (chłodzenie) i S.C.O.P (grzanie). Zależnie od potrzeb należy zwracać uwagę na wyższy wskaźnik efektywności, co będzie miało wpływ na zużycie energii w trakcie użytkowania. Również w tym zakresie warto zaufać wiedzy ekspertów i zgodnie z wytycznymi wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych oczekiwań klienta. Do najważniejszych czynników wpływających na cenę montażu należą:
- Rodzaj montowanego urządzenia
- Skala rozmiaru instalacji
- Rodzaj mocowań
- Wysokość, na jakiej montujemy jednostkę
Na koszty wpłynie również izolacja mieszkania, pozornie obojętne źródła światła w mieszkaniu (oświetlenie), a także czynniki pozwalające zwiększyć zyski ciepła w pomieszczeniach (żaluzje, przesłony w oknach).
Cykl życia klimatyzatorów
Na żywotność sprzętu ma wpływ wiele czynników:
- Jakość sprzętu,
- Zastosowane podzespoły,
- Sposób eksploatacji,
- Regularność przeglądów.
Przyjmuje się, że prawidłowa eksploatacja i regularne serwisowanie, pozwalające usuwać pojawiające się usterki, może zapewnić żywotność urządzenia przez nawet 30 lat.
Podsumowanie
Systemy klimatyzacji niosą ze sobą wiele pozytywnych efektów dla zdrowia i samopoczucia lokatorów, a przy odpowiednim montażu i eksploatacji nie powodują żadnych efektów negatywnych. Długofalowa inwestycja w zdrowie i komfort wcale nie musi być bardzo kosztowna, a będzie mieć wydatne przełożenie na życie każdego mieszkańca.