Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oparta jest na tworzeniu cyrkulacji powietrza, która jest możliwa dzięki urządzeniu zwanym rekuperatorem. Dzięki niemu można kontrolować usuwane i nawiewane powietrze do pomieszczeń, a także odzyskiwać ciepło z zanieczyszczonej, ale ogrzanej masy powietrza. Jest to więc rozwiązanie pozwalające nie tylko na oczyszczenie powietrza, ale także na zachowanie energii w postaci ciepła z usuwanej masy powietrza.

Jak to działa?

Rekuperator jednocześnie wyciąga zanieczyszczone powietrza z pomieszczenia przy pomocy anemostatów. Są to otwory znajdujące się w ścianach i suficie. Równolegle wtłaczając zimne, czyste powietrze. Oba ruchy trafiają do rekuperatora, gdzie bez styczności ze sobą przepływają przez wymiennik ciepła. Odzyskuje on wartościową energię cieplną z brudnego powietrza przed wyrzuceniem go na zewnątrz przekazując je zimnemu powietrzu wtłaczanemu do pomieszczenia. W ten sposób brudne powietrze znika, a pojawia się świeże, z zachowaną energią cieplną rozprowadzone zostaje w budynku.

Rekuperacja dodatkowo pełni funkcję oczyszczającą powietrze z alergenów i zanieczyszczeń, co jest najprostszym wyjaśnieniem na pojawiające się pytanie – nie lepiej otworzyć okna i wywietrzyć? Otóż nie, o ile zależy nam na rzeczywiście świeżym i czystym powietrzu. Powietrze na zewnątrz również jest mniej lub bardziej zanieczyszczone, w zależności od miejsca zamieszkania i warunków środowiskowych. Dlatego rekuperator jest rozwiązaniem, które niezależnie od czynników zewnętrznych sprawi, że wewnątrz budynku powietrze będzie i wolne od zanieczyszczeń.

Korzyści

Rekuperacja ma szereg przewag nad wentylacją grawitacyjną, w której powietrze ogrzane jest usuwane z pomieszczeń, a zastępuje je nowe, niekoniecznie wolne od zanieczyszczeń, wymagające ponownego ogrzania. Jest to więc duża różnica w ekonomice obu systemów i wpływie na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Rekuperacja zapewnia cyrkulację minimalizując utratę energii i potrzebę ponownego ogrzania powietrza. Oszczędność energii wymaganej do ponownego ogrzania do pożądanej temperatury powietrza nawiewanego sięga 30%. Rekuperacja zapewnia także odpowiednio oczyszczone powietrze, którym następnie oddychamy. Świeże powietrze wolne jest od dymu, pyłów i alergenów, które są obecne w powietrzu na zewnątrz. Jeżeli na pierwszym miejscu stawiamy komfort, zdrowie, i ekonomiczne rozwiązania, rekuperacja będzie idealnym systemem. Warto pamiętać, że pozytywne efekty rekuperacji potęguje dbałość o izolację budynku. Niedopatrzenia w tym aspekcie powodują dodatkowe utraty energii cieplnej i sprawiają, że przez nieszczelności do wnętrza dostaje się zanieczyszczone powietrze z zewnątrz.

Rekuperacja niesie za sobą szereg korzyści

  • Obniża koszty ogrzewania, nawet o 40%,
  • Gwarantuje powietrze w budynku wolne od zanieczyszczeń,
  • Usuwa wilgoć i niepożądane zapachy bez konieczności wietrzenia,
  • Ma pozytywny wpływ na zdrowie astmatyków i alergików,
  • Latem brak owadów w mieszkaniu, przez brak konieczności otwierania okien,
  • Umożliwia rozbudowę instalacji o funkcję grzania i chłodzenia powietrza,
  • Umożliwia automatyzację przy czujnikach CO2 i wilgoci,
  • Zwiększa standard i wartość nieruchomości,
  • Niskie koszty eksploatacji.

Montaż

O wdrożeniu rekuperacji warto myśleć na etapie budowy budynku. W późniejszym etapie jest to możliwe, ale wiąże się z wyższymi kosztami.

Najistotniejsze przy planowanym wdrożeniu instalacji jest wybranie profesjonalnego podwykonawcy, który ma wiedzę i doświadczenie w montażu tego typu systemów. Przy kompleksowej realizacji można liczyć na specjalistyczne doradztwo, sporządzenie projektu, pomoc w wyborze urządzeń i finalnie montaż i rekomendacje dotyczące eksploatacji oraz serwis w dalszym etapie.

Podsumowanie

Rekuperacja jest źródłem wielu korzyści i przy nieznacznie wyższym nakładzie w momencie instalacji, w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, zapewnia długofalowe oszczędności i pozytywny wpływ na zdrowie i komfort życia.